Період реалізації: cерпень 2019 – липень 2021
Дотепер верховенство закону та антикорупційні механізми в Україні розглядалися переважно з точки зору реформ законодавства та правозастосовних ініціатив. Однак, незважаючи на ряд національних та міжнародних ініціатив щодо встановлення верховенства права в Україні, країна все ще стикається з дуже серйозними корупційними викликами на шляху до демократії.
В українському суспільстві немає культури правосвідомості, а її відсутність підриває існуючу законодавчу систему. Більше того, відсутність такої культури створило передумови для протиправної діяльності, вибіркового правосуддя та корупції майже у всіх сферах життя, включаючи правоохоронні установи.
Мета проекту:
Проект спрямований на зміцнення демократичних ідей та цінностей в Україні через побудову культури законності.
Метою проекту є зміцнення культури законності в Україні шляхом низового руху, спрямованого на запобігання корупції та посилення верховенства права в українському суспільстві.
Міжнародні знання та досвід побудови правового суспільства, де верховенство права глибоко цінується та дотримується, буде донесено до зацікавлених сторін в Україні.
Цілі проекту:
1. Надихати, заохочувати та розширювати спроможність журналістів боротися з корупцією безпечним, інноваційним та чутливим до конфлікту способом, висвітлюючи позакорупційність та доброчесність як суспільну цінність, яку слід плекати, примножувати та дотримуватись.
2. Створити міжгалузеву коаліцію інститутів та окремих людей для побудови культури законності в українському суспільстві.
3. Сприяти верховенству закону в Україні інноваційним та емоційно привабливим способом.
Передбачаються такі взаємопов’язані заходи:
1. Три семінари/вебінари з питань висвітлення культури законності для програмних директорів та журналістів національних і регіональних ЗМІ.
2. Три круглі столи про цінність верховенства права та суспільні вигоди від культури законності. З результати першого круглого столу, який відбувся у Львові 28 лютого 2020 року, можна ознайомитися тут.
3. Висвітлення культури законності через мистецькі проекти.
Через програму субгрантингу реалізовано такі проекти:
- Театральна вистава “Сповідь Богині” про правосвідомість суспільства та моральність людини. (Театральна студія “Купе №5” та ГО “Конотопський центр підтримки громадських ініціатив”, м.Конотоп, Сумська область).
- Сайт-специфік перформанс “Червона лінія”. (Центр культурного розвитку “Тотем”, м.Херсон).
- Конкурс карикатур “Корупція, Право. Закон. Обов’язки”. (Асоціація карикатуристів, м.Київ)
- Просвітницька кампанія “Доповнена реальність на службі академічної доброчесності”. (Міжнародний фонд дослідження освітньої політики, м.Київ).
- Симуляційна гра “Який ти культурний менеджер?”. (Лабораторія культурний ініціатив, м.Чернівці)
- Онлайн-гра “Знайди свою фінансову автономію“. (Асоціація сприяння самоорганізації населення, м.Кропивницький)
- Арт-проєкт з актуалізації культури законності “Добро&Чесність міста Мрій”. (Комунальне підприємство Маріупольської міської ради “м,ЄХАБ”)
4. Підтримка міжрегіональних ініціатив зі зміцнення культури законності в рамках Програми національних обмінів. Буде підтримано 20 проектів. Оголошений конкурс триває до до вичерпання грантового фонду.
Через програму субгрантингу реалізовано такі проекти:
- Конгрес національних громад України (Київ) створив віртуальний Музей верховенства права.
- Одеський державний університет внутрішніх справ розробив Методичні рекомендації до проведення занять зі старшокласниками на тему «Законність та доброчесність як стиль життя» та провів серію онлайн-тренінгів для курсантів і старшокласників Одеси, Львова і Херсона.
- НУ “Чернігівська політехніка” провів інтерактивний марафон “Країна без корупції”.
- ГО “Поступовий гурт франківців” (Івано-Франківськ) реалізувала проект «Академічна доброчесність як елемент формування культури законності в студентському середовищі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника».
- Міжнародний фонд дослідження освітньої політики (Київ) провів п’ять вебінарів “Дослідницька доброчесність: цінності та виклики”.
- Інформаційний портал “Біляївка.інфо” (Біляївка, Одеська область) започаткував онлайн-флешмоб “Вірус Доброчесності”.
- Юрій Кочкаров (Київ) зняв три фільми про культуру законності: Культура законності в селі, Культура законності очима школярів, Не каліч.
- ГО “Центр розвитку Час Змін” (Київ) підготувала три телепередачі про культуру законності на всеукраїнському телеканалі “Правда ТУТ”.
- Вінницька агенція журналістських розслідувань провела антикорупційний тренінг у Новопсковській ОТГ (Луганська область).
- Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги провела вебінар “Культура законності, антикорупція та етика в діяльності адвоката”, в якому взяли участь 55 учасників.
5. Виготовлення відео та аудіо роликів задля створення привабливого образу правосвідомої і доброчесної людини. Подивіться і поширте ролики: Правильний вибір, Кожен може, Без корупції сон міцніший, Кисень, Диплом.
6. Регулярне висвітлення позитивних прикладів, коли культура законності, доброчесність, людська гідність та цінності дотримуються і практикуються в українському суспільстві. З цією метою започатковано кампанію “Доброчесність України 2020“. Також розпочато Фейсбук-флешмоб з хештегом #вірусдоброчесності, через який поширюються відео історії про доброчесних людей.
7. Фестиваль законності у Львові. Захід забезпечить платформу для публічних презентацій усіх візуальних продуктів, розроблених у рамках проекту, та для популяризації культури законності в Україні.
Уподобайте Facebook-сторінку, щоб слідкувати за перебігом проекту.
Проект реалізується за фінансової підтримки програми MATRA, що адмініструється в Україні Посольством Королівства Нідерландів.
