Оголошуючи всеукраїнську кампанію «Доброчесність України», команда проєкту докладала зусиль, щоб надихнути громадянське суспільство започаткувати національний рух з відзначення чесних осіб, які працюють у сферах з високим корупційним ризиком:  медицині, освіті, правоохоронних органах, суді, митниці, інших органах державної влади та місцевого самоврядування.

Оскільки національний дискурс довкола теми корупції переважно негативний, вирішено було змінити сценарій, змістивши акцент з «назвати і зганьбити» корумпованих лідерів на «назвати і прославити» тих, хто сумлінно працює на розбудову справедливої та якісної системи державних послуг в Україні.

Кампанія тривала з січні до грудня 2020 року і створила платформу для відзначення державних службовців та надавачів державних послуг, які у своїй роботі не обмежуються лише прямими посадовими обов’язками, а роблять навіть більше:

  • освітян, які, окрім якісного викладання свого предмету, виховують нове покоління доброчесних громадян;
  • медичних працівників, які протистоять корупції;
  • поліцейських, які наполягають на прозорості та верховенстві права;
  • чиновників, які дбають про найефективніше використання ресурсів;
  • працівників міських служб, які впроваджують якісне обслуговування мешканців міста.

Кампанія зосереджувала увагу на прикладах для наслідування і намагалася згенерувати неординарні ідеї для підвищення професійної відповідальності з подальшим їх поширенням в Україні. Свідомо акцентуючи на позитивних розмовах про цінності та прославляючи доброчесних людей, учасники визначали нові, суспільні норми й стандарти, що поступово мали би спричинити бажані зміни у свідомості людей, які працюють у державних закладах і в суспільстві загалом.                                                

У рамках кампанії організатори заохочували українських журналістів популяризувати позакорупційність осіб, які доброчесно працюють у сферах з високим корупційним ризиком. Упродовж року оприлюднені матеріали засвідчували доброчесність обраних осіб, яка виходила за межі їхніх безпосередніх посадових обов’язків, торкалися рівня потенційних корупційних спокус, висвітлювали потенційний вплив даних осіб на зміцнення доброчесності, законності та позакорупційності в їхніх організаціях, виявляли роль їхньої позакорупційної поведінки у формуванні нової культури державної служби. Проте такі матеріали, на жаль, не так часто з’являлися.

Близько сотні осіб номінувала громадськість на здобуття відзнаки «Доброчесність України 2020». Ретельно ознайомившись із надісланими заявками, Дорадча рада кампанії обрала п’ятьох переможців. Щоб гідно представити результати вибору широкій аудиторії, про кожну і кожного було знято короткі відеофільми:

 

Вікторія Бальцер, секретар Вознесенської міської ради

Ніна Ворох, голова Михайло-Коцюбинської ОТГ (Чернігівщина)

Володимир Гусляков, заступник головного лікаря Немирівського міського центру первинної медико-санітарної допомоги

Дмитро Кошка, старший викладач кафедри екології НТУ «Дніпровська політехніка»

Діана Таранюк, сімейна лікарка КНП «ЦПМСД №2» м. Києва

Кампанія «Доброчесність України» стала частиною глобального руху Integrity Icon і  здійснювалася при партнерстві Accountability Lab (США), що спонукає системи державного управління працювати в інтересах людей. Організація формує нове покоління активних громадян та відповідальних лідерів у всьому світі, підтримує агентів змін у розробленні та впровадженні позитивних ідей з підвищення доброчесності у громадах, і в такий спосіб відкриває нові можливості для позитивних соціальних та економічних змін.

Кампанія реалізовувалася за підтримки Посольства Королівства Нідерландів та Українського культурного фонду.